Radionice mapiranja potreba koje su održane u listopadu i studenome pod vodstvom Latice Mladine poslužile su predstavnicima partnerskih, lokalnih udruga; Savezu PlatFORma Hvar, udruzi Trim Vrboska, LAG Škoji te udruzi za zaštitu u revitalizaciju Velog Grablja – Pjover, kao uvod u kojem su partneri na čelu s predstavnicima Održivog otoka uskladili međusobna očekivanje te postavili zajedničku sliku na koji način pristupiti aktivnostima projekta Ambulanta SPARK solidarnost, participacija, kokreacija. Interaktivnim pristupom, individualnim i grupnim
doprinosom te sudjelovanjem svih sudionika kroz razmjenu znanja i iskustava, a uz pomoć facilitatora, mapirani su vlastiti resursi kao i resursi ciljanih skupina te je definirano kako i na koji način pristupiti ciljanim skupinama te koji bi od partnera projekta bili zaduženi za te navedene aktivnosti. Tako je mapiranje potreba mladih u prosincu vodila Pamela Tanjić iz udruge Savez PlatFORma Hvar. Radionica se održala u Jelsi, u prostoru udruge Održivi otok – galeriji Monade, na adresi Jelsa 757 gdje su sudjelovali učenici agronomsko-turističkog smjera Srednješkole Jelsa. U prvom dijelu radionice učenicima je prikazano nekoliko motivacijskih videa na temu eko poljoprivrede, društvenog poduzetništva i cirkularne ekonomije, a potom se kroz dijalog i otvorenu diskusiju „sakupljalo“ vrijedne informacije o potrebama i mogućnostima ostanka mladih na otoku, njihovoj motivaciji i želji za daljnjom edukacijom i sl. Ovo su neki od odgovora prikupljeni na radionici:
„Sigurno ću se vratit na otok kad ostarin.“
„Posebno me zanima predmet vinarstvo kojeg imamo u školi.“
„Upisala sam ovaj smjer jer moja obitelj ima puno zemlje na otoku.“
U sklopu istih aktivnosti, mapiranja potreba ciljanih skupina, partneri iz udruge Trim u jednom od svojih posjeta starijim osobama na području istočnog dijela otoka Hvara prikupili su vrijedan audio materijal mapirajući tako potrebe starije populacije na otoku, njihovim problemima i potrebama kao i željama.
„Grubo, sama sam, nema prijevoza, obitelj dođe kad može. A prije nas je bilo puno, rođena sam u velikoj obitelji i svi smo bili u jednoj kući. Nije bilo zabave, samo motika, puno se radilo jer smo živili samo od poljoprivrede. A kad sam bila dijete samo se karneval čekao. E, to je bilo veselje!“
Jedan je to u nizu odgovora jedne od starijih stanovnica istočnog dijela otoka Hvara, točnije sela Bogomolje na pitanje: „Kako Vam je sada živjeti na ovom dijelu otoka i kako je bilo prije?“
Navedeni prikupljeni materijal proizašao iz mapiranja potreba mladih i osoba starije životne dobi, iskorištenje za razvoj daljnjih projektnih aktivnosti.
Aktivnosti mapiranja potreba ciljanih skupina organizirane su kao nastavak aktivnosti projekta Ambulanta SPARK: solidarnost, participacija, kokreacija odobrenog na natječaju iz operativnog EU programa Učinkoviti ljudski potencijali – Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice.