Smješteni smo u vremenu u kojem smo više no ikad prije svjesni činjenice o neodoljivoj povezanosti koja postoji u prirodnom svijetu, međuovisnog sustava kojime upravljaju zakonitosti uzroka i posljedice s naglaskom na balans, koji su određeni eonima prije čovjekovog poimanja o samome sebi. Paralelno tome, posjedujemo jasnu svijest o dihotomiji koja se javlja između ljudskih konstrukata i ostatka prirodnog svijeta. Način na koji razmišljamo o prirodi i poimamo njezino postojanje i ulogu u našim životima uglavnom je kao o objektu odvojenim od civilizacije, s tendencijom svojatanja i reduciranja znanja na floskule. S druge strane, pojedinci ili skupine koji žele sačuvati znanje darovano prirodom u opasnosti su od zaborava: poznavaoci regenerativnih vrtlarskih praksi, ekološkog uzgoja poljoprivrednih kultura, gradnje prirodnim materijalima, dobrobiti samoniklog i ljekovitog bilja ili pak tkanja mreža od prirodnih vlakana. U nepreglednom prostranstvu digitalnih svjetova u kojima su informacije prisutne na dlanu, čini se apsurdnim da se to znanje zaboravlja, no to se ipak događa. Kako onda uključiti te „autsajdere“ i njihove sustave vrijednosti u velike ideje kao što su globalno tržište, platforme za kripto razmjenu i informacijsko doba? Dok autori poput Marka Fishera tvrde da kapitalizam onemogućuje zamisliti drugačiju budućnost od one unutar postojećeg sustava, a svijet izlistava distopijske prognoze koje se čine neizbježnim, mi nastojimo potaknuti proces de-promišljanja takvih scenarija, praksu koja zahtijeva strpljenje i preispitivanje, a pritom nudi alternativna rješenja. Tražimo mogućnosti mijenjanja ustaljenih obrazaca mišljenja i govora dominantnog razvojnog narativa: potičemo dekubaciju, nasuprot inkubacije. U fokusu naših aktivnosti je stoga istraživanje, razumijevanje i razvijanje povezanosti između ljudi i prirode, u otkrivanju isprepletenosti odnosa i procesa koji postoje unutar mikro i makro sustava biosfere otoka.
JAB23: DEKUBATOR stavlja u fokus jednu jelšansku ulicu u rasteru mediteranskog grada, kalu i na taj način povlači teritorijalnu paralelu urbanističkim linijama koje nude začarani krug masovne konzumacije sadržaja i dobara. Kala u kontekstu tipične sadašnjosti dalmatinskog mjesta (prema dosljednim urbanističkim planovima postavljenu povoljno u odnosu na smjerove vjetra) tako stvara prostor za intimu i ostajanje nasuprot konstantnom „muvingu“, osobno iskustvo u vidu prostora za dekubaciju zamršenih prepleta izvitoperenih koncepata natrag prema izvorištima znanja u čijim su korijenima ideja briga i skrb.
Izlagači: Folkestone Fringe (UK), Francisca Rocha Gonçalves (PT), Vana Gaćina (HR), Luana Lojić (HR), Anica Lora Nižić (HR), Helena Rubčić (HR), Željko Beljan (HR), Egle Budvytyte (LT), OFFTANZ Tirol (AT), Jose Manuel Spinola (MX), Ola Korbanska (PL), Marieke Leene (NL), Re-Connect Art (CZ), Felispeaks & Anna Mullarkey (IE), Dejan Krstić (SRB), Paula Plavniece (LV), Anja Leko (HR), Andrej Beštak (HR), Rebecca Merlić (HR), Dora Brkarić (HR), Robert Fenrich (HR), Hugo Baranger (FR), Juraj Šantorić (HR), Gerta Xhaferaj (AL)



























Impresum:
AUTORI KUSTOSKOG KONCEPTA: LAB852
PRODUKCIJA: LAB852, Održivi otok
KOPRODUKCIJSKI PARTNERI: Kružok, Improvise&Organize (PT)
PROGRAMSKI PARTNERI: Magic Carpets, Anatomija otoka, New Theatre Institute of Latvia, Galerija Monade, Muzej Jelsa, Knjižnica i čitaonica Jelsa
MEDIJSKI PARTNERI: Radio 808
EU program Kreativna Europa, Austrijski Kulturni Forum, Ministarstvo kulture i medija RH, Općina Jelsa, Turistička zajednica Jelse